Hazır Yufkayla Su Böreği
By ORHAN AKGÜN On 29 Haz, 2016 At 03:22 PM | Categorized As COCUK, Uncategorized | With 0 Comments

Malzemeler:
5 yufka
2 yumurta
1 su bardağından iki parmak eksik sıvı yağ
2 yemek kaşığı tereyağı
Yarım bardak yoğurt
1.5-2 bardak süt
Yarım paket kabartma tozu
200 gr peynir
Maydanoz

Yapılışı:
Tepsi fazla yapışmaması için katı yağla yağlanır (börek piştikten sonra çevirince su böreği görüntüsü veriyor) . Bir yufka fazla kısmı dışarı sarkacak şekilde serilir. Sos malzemeleri derin bir kasede iyice çırpılır. Yufkanın üzerine göz kararı 2-3 kepçe gezdirilir , iyice yayılır. Üzerine tekrar bir yufka hafif büzülerek koyulur. Üzerine hazırlanan sostan gezdirilir. 1 yufka daha serilir, üzerine bolca peynirli maydanozlu hazırlanan içten koyulur. Üzeri yufkayla kapatılır, sos gezdirilir.
Son kalan yufka tepsi büyüklüğüne göre kenar fazlalıkları alınır. Alınan fazla kısımları tepsiye yayılır. Tepsinin kenarına sarkan kısımlar böreğin üstüne doğru katlanır. Kalan sosun yarısı bolca gezdirilir. Tepsiye göre küçülttüğümüz yufka en üste serilir. Börek en alta bıçak değmeyecek şekilde dilimlenir. Kasede kalan sos her tarafına gelecek şekilde gezdirilir. Börek buzdolabında dinlendirilir(akşamdan hazırlayabilir veya 2-3 saat dinlendirebilirsiniz) Tereyağı tavaya alınır, eritilir. Böreğin her tarafına gelecek şekilde kızgın tereyağı gezdirilir.
Püf Noktası:

Emek verip güzel şeyler yapmak isteriz, sevdiklerimizin yüzünde oluşan bir tebessüm, candan bir eline sağlık çok mutlu eder bizi. Hep sevgiyle yemek yapmaktan bahsederiz. Bence güzel yemek yapmanın sırrı sevgi+kaliteli malzemedir :). Kullandığımız yufka taze, peynir kaliteli olmalıdır.

ORHAN AKGÜN’in profil fotoğrafı

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla