Dolar bir haftada yüzde 5 eridi
By ORHAN AKGÜN On 10 Eki, 2015 At 08:08 PM | Categorized As Uncategorized | With 0 Comments

Fed iyimserliğinin devamı ile dolar TL karşısında bir haftada yüzde 5`e yakın değer kaybetti.

dolar

dolar

ABD tarım dışı istihdam verisi ardından Fed’in faiz artırımının gelecek yıla kalacağı beklentileri ile hafta boyunca gelişmekte olan piyasalara girişler artarken iyimserlik dün akşam açıklanan Fed tutanakları ile devam etti ve TL’nin dolar karşısındaki bir haftalık değer kazancı yüzde 4.7’ye ulaştı.

Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi 3.0250 civarında olan dolar/TL, bu sabah 20 Ağustos’ta gördüğü 2.89’a kadar geriledi. Gün boyunca dar bantta hareket eden dolar/TL 2,91’in üzerini gördü.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Dolar endeksi 95 seviyesinin altında, dolar/TL 2.90’ın altında haftayı tamamlarsa gelecek hafta dolar/TL’de 2.85 seviyesine doğru aşağı yönün devam ettiğini görebiliriz.

Aksi halde izlenecek ilk seviye 2.9240 olacaktır” dedi. Piyasalar önümüzdeki günlerde ABD verilerinin yanı sıra başlayan bilanço dönemini ve Çin piyasalarını izlemeye devam edecek. Fed, ABD ekonomisinin Eylül ayında bir faiz artışına yakın olduğunu düşünse de, yetkililer küresel ekonomik yavaşlamanın ABD’yi olumsuz etkilemeyeceğinden emin olmak istiyor.

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


%d blogcu bunu beğendi: