TSK’dan flaş açıklama: Hava aracı vuruldu
By ORHAN AKGÜN On 16 Eki, 2015 At 07:04 PM | Categorized As Uncategorized | With 0 Comments

TSK tarafından düşürülen aracın insansız hava aracı olduğu belirlendi. Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, düşürülen uçağın milliyetinin henüz belirlenemediğini açıkladı.

tsk-dan-flas-aciklama-hava-araci-vuruldu

tsk-dan-flas-aciklama-hava-araci-vuruldu

KİLİS’te Suriye sınırında bugün öğle saatlerinde bir İnsansız Hava Aracı (İHA) Türk savaş uçakları tarafından 3 kez yapılan uyarının ardından ateş açılarak düşürüldü. Bu gelişme sonrası sınır hattına askeri helikopter ile çok sayıda askeri personel sevk edildi.
Kilis’in merkeze bağlı Deliosman Köyü yakınlarında sınırın sıfır noktasındaki olay saat 12.30 sıralarında meydana geldi. Suriye’nin, PKK’nın bu ülkedeki kolu PYD kontrolündeki bölgede uçan ve hangi ülkeye ait olduğu bilinmeyen İHA, Türkiye tarafından düşürüldü. İnsansız Hava Aracı’nın düşmesinin ardından bölgeye çok sayıda asker sevk edildi. Askerler bölgede önlem alırken, bazı komutanlar da askeri helikopter ile sınır hattına geldi ve incelemede bulundu. Sivillerin yaklaşmasına izin verilmeyen bölgede incelemeler devam ediyor.

Suriye sınırında İHA düşürüldü
GALERİ

3 KEZ İKAZ EDİLDİ, ARDINDAN DÜŞÜRÜLDÜ

Genelkurmay Başkanlığı da konuya ilişkin internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada İHA’nın hangi ülkeye ait olduğunun bilinmediği ve angajman kuralları kapsamında ateş edilerek düşürüldüğü belirtilerek şöyle denildi:

“Bugün Suriye sınırında ülkemizin hava sahası içerisinde milliyeti bilinmeyen bir hava aracı tespit edilmiş; üç defa ikaz edilmesine rağmen hareketine devam etmesi üzerine, sınırda devriye görevi icra eden uçaklarımız tarafından angajman kuralları çerçevesinde ateş edilerek düşürülmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine verilen görevi angajman kuralları çerçevesinde kararlılıkla uygulamaktadır.”

ABD: “Rusya’ya ait olabilir”

ABD’den Türkiye’nin düşürdüğü hava aracıyla ilgili açıklama yapıldı. Reutrs’a konuşan ABD’li yetkili “Düşürülen aracın Rusya’ya ait olduğundan şüpheleniyoruz” dedi.

İHA PARÇALARI İNCELENİYOR

Kilis’te, savaş uçaklarının 3 kez uyarıda bulunduktan sonra ateş açarak düşürdüğü hangi ülkeye ait olduğu bilinmeyen İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) parçaları, askerler tarafından toplandı ve askeri helikopter ile incelenmek üzere Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’na götürüldü. Bölgede yoğun güvenlik önlemi alan jandarma, incelemesini sürdürüyor.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu’ndan açıklamalar

Düşürülen İHA’nın kime ait olduğunu tespit edemedik. Edince açıklayacağız. İHA sınırın 3 kilometre içinde düşürüldü. Türkiye kriz anında hatırlanacak bir ülke değil. Rusya’dan gelen askeri heyet bizden özür diledi

NUMAN KURTULMUŞ’TAN AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, hava sahası ihlali nedeniyle düşürülen insansız hava aracıyla ilgili, “Milliyeti bilinmeyen bir hava aracı kurallar gereği düşürüldü. TSK mesele aydınlandıkça gerekli açıklamayı yapacak” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Küçük Mecidiye Camii’nin yeniden ibadete açılma merasimine katıldı. Numan Kurtulmuş burada gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Numan Kurtulmuş, TSK’nın Suriye sınırında milliyeti belirsiz bir hava aracının düşürüldüğü yönünde yaptığı açıklamayla ilgili, “Şuandaki bilgimiz kamuoyuyla paylaşıldığı kadardır. Kurallar ihlal edilince bunlar önce uyarılır, uyarılara uyulmadığı ve Türkiye sahası terk edilmediği takdirde Angajman kurallarının gereği yerine getirilir. Milliyeti bilinmeyen bir hava aracı kurallar gereği düşürüldü. TSK mesele aydınlandıkça gerekli açıklamayı yapacak. Kurallara uyulmazsa herhangi bir hava aracı düşürülür” dedi.

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


%d blogcu bunu beğendi: